Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Συνέδρια - Ημερίδες - Διαλέξεις

Οργάνωση Συνεδρίων και Συναντήσεων

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΝΕΑΣ ΕΚΔΟΣΗΣ

Τα Γενικά Αρχεία του Κράτους – Αρχεία Ν. Λακωνίας,  η Πνευματική Εστία Σπάρτης και το Νομικό Πρόσωπο Πολιτισμού και Περιβάλλοντος του Δήμου Σπάρτης οργανώνουν εκδήλωση – παρουσίαση της νέας έκδοσης των Γ.Α.Κ.-Αρχείων Ν. Λακωνίας, Συμβολαιογραφικές Πράξεις του «Μνήμονος Λακεδαίμονος κυρίου Γεωργίου Χαρτουλάρη» 1833-1835.
Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2017 και ώρα 8.30 μ.μ.
Στο κτίριο της Πνευματικής Εστίας Σπάρτης
(Λυκούργου 82 και Χαμαρέτου)

Αφίσα Δελτίο Τύπου Πρόσκληση

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το βίντεο της εκδήλωσης:

Εκδήλωση-Παρουσίαση Βιβλίου «Α΄ Δημοτικό Σχολείο Σπάρτης 1834-2000.
Συμβολή στην Ιστορία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης»

Δελτίο τύπου πρόσκληση αφίσα φωτοάλμπουμ

Βίντεο εκδήλωσης

Εκδήλωση-Παρουσίαση Βιβλίου (Σπάρτη 21/11/2015)

Το Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015 οι εκδόσεις Μιχάλη Σιδέρη, η Πνευματική Εστία Σπάρτης και τα Γενικά Αρχεία του Κράτους- Αρχεία Ν. Λακωνίας παρουσίασαν το νέο βιβλίο της Ρούλας Σαμαϊλίδου με τίτλο ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ, εμπνευσμένο από μία Συμβολαιογραφική Πράξη του 1834, που φυλάσσεται στα Γ.Α.Κ.-Αρχεία Ν. Λακωνίας.

Πρόσκληση εκδήλωσης

Βίντεο εκδήλωσης:  https://www.youtube.com/watch?v=Gc9IKuUbzaI&feature=youtu.be

Εκδήλωση - Παρουσίαση του Αρχείου του Αθανασίου Ματάλα (Αθήνα, 21/11/ 2014)

Με ιδιαίτερη χαρά παρουσιάζουμε, στην έδρα του αυτή τη φορά, στην αίθουσα εκδηλώσεων του «Καθιδρύματος Αθανασίου Ματάλα», το Αρχείο του Αθανασίου Ματάλα. Η πρώτη παρουσίαση έγινε στην Πνευματική Εστία Σπάρτης κατά τον εορτασμό της Ημέρας των Αρχείων 2014. Μέσα από το αρχείο του Αθανασίου Ματάλα προβάλλει η διαδρομή του από την Αράχωβα Λακωνίας στην Ανατολική Ρωμυλία και πίσω πάλι στη Λακωνία και στην Αθήνα.

πρόσκληση εκδήλωσης

Βίντεο και φωτογραφικό υλικό της εκδήλωσης του Αρχείου Αθανασίου Ματάλα στην Αθήνα

Για μεγέθυνση πατήστε πάνω στις εικόνες

Ο σύνδεσμος για το βίντεο είναι αυτός.

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Αρχείων (9 Ιουνίου 2014) , τα Γ.Α.Κ.-Αρχεία Ν. Λακωνίας σε συνεργασία με την Πνευματική Εστία Σπάρτης διοργανώσαν στις 11 Ιουνίου 2014 παρουσίαση του Αρχείο του Αθανασίου Ματάλα: από την Αράχωβα Λακωνίας στην Ανατολική Ρωμυλία (1836-1922). Η εκδήλωση περιλάμβανε σχετική ομιλία και έκθεση αρχειακών τεκμηρίων.

Ανακοίνωση εκδήλωσης >>
Πρόσκληση εκδήλωσης >>
Αφίσα εκδήλωσης >>

Εκδήλωση για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Αρχείων: "Ένα οικογενειακό δημοσιογραφικό Αρχείο αφηγείται: Η περίπτωση του Αρχείου Ρούλας Κανακάκη - Λεοντακιανάκου και Δημήτρη Ιωάννου Κοκκινάκη"
Κυριακή 9 Ιουνίου 2013, ώρα 8 μ.μ.
Πνευματική Εστία Σπάρτης (Αίθουσα Περδικλώνη)

Δελτίο τύπου >>   Πρόσκληση >>   Αφίσa >>

Παγκόσμια Ημέρα Μνημείων 2013 "Πολιτιστική Κληρονομιά της Εκπαίδευσης"

Εκδήλωση με θέμα "Τα πρώτα Δημόσια κτίρια Εκπαίδευσης στη Σπάρτη"

Πέμπτη 18 Απριλίου 2013, 8:30 μ.μ.
Πνευματική Εστία Σπάρτης - αίθουσα Γεώργιος Περδικλώνης (Λυκούργου 82 & Χαμαρέτου)
Συνδιοργάνωση: Πνευματική Εστία Σπάρτης - Μουσείο της Νεότερης Σπάρτης || Γ.Α.Κ. - Αρχεία Νομού Λακωνίας || Σωματείο Φίλων Αρχαιολογικού Μουσείου Σπάρτης «ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ» || Σύλλογος Μηχανικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Νομού Λακωνίας

Ομιλίες:

Πέπη Γαβαλά, Προϊσταμένη Γ.Α.Κ. - Αρχείων Νομού Λακωνίας, "Η Δημόσια Εκπαίδευση στη Σπάρτη (19ος - αρχές 20ου αιώνα)"

Γιώργος Γιαξόγλου, Αρχιτέκτονας ΕΜΠ - μέλος ΙCOMOS, "Νεοκλασικισμός & μοντέρνο κίνημα στα πρώτα δημόσια κτίρια εκπαίδευσης στη Σπάρτη"

Έκθεση φωτογραφιών & σχεδίων

Πρόγραμμα  Αφίσα

Αρχείο Δημητρίου Κ. Σαλαβαρά, αναλυτικό ευρετήριο, τόμος Β΄ (1832-1843). Από το Μυστρά στη Σπάρτη, επιμ. Πέπη Γαβαλά, Σπάρτη 2012. Παρουσίαση βιβλίου, αίθουσα εκδηλώσεων Πνευματικής Εστίας Σπάρτης, 12.1.2013

Μίκης Θεοδωράκης - Γιάννης Ρίτσος, Συνοδοιπόροι, παρουσίαση αρχείου, ΓΑΚ - Αρχεία Ν. Λακωνίας, Μουσικό Σχολείο Σπάρτης, Πνευματικό Κέντρο Σπάρτης, 24.4.2010

Βασίλη Κρεμμυδά, Το καριοφίλι και το γρόσι, Στεριανές οικονομικές πραγματικότητες στη Νότια Πελοπόννησο (1750 - 1850): Ιστορικό Αρχείο Πολιτιστική Συμβολή της Εμπορικής Τράπεζας της Ελλάδος, Αθήνα 2004, Παρουσίαση Βιβλίου, 29.1.2010.

Αρχεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Λακωνίας (1862 - 2004) - Συνοπτικό Ευρετήριο, επιμέλεια Πέπη Γαβαλά - Μαρία Στελλάκου, Σπάρτη, 2008, Παρουσίαση βιβλίου, αίθουσα εκδηλώσεων παλαιού Δημαρχείου Σπάρτης, 16.5.2009.

Δημόσια και Ιδιωτικά Αρχεία: Η Συμβολή τους στην ιστορική έρευνα, Παρουσίαση νέων εκδόσεων Γ.Α.Κ. Αρχείων - Ν. Λακωνίας και Εταιρείας Λακωνικών Σπουδών, Σπάρτη 11.4.2002.

Περιφερειακά Αρχεία: Θεσμός, Λειτουργία και Προοπτικές, Συνέδριο Αρχειονομίας, Σπάρτη 8-11 Δεκεμβρίου 1993.

Συμμετοχή σε συνέδρια και Ημερίδες >>    Διαλέξεις >>

Συνέδριο Αρχειονομίας, Σπάρτη 8-11 δεκεμβρίου 1993

Συνέδριο Αρχειονομίας, Σπάρτη 8-11 δεκεμβρίου 1993 - Ξενάγηση στο Μυστρά

ΙΣΤΟΡΙΚΟ